Qatar Airways, Covid-19 salgınının neden olduğu aksamaya ve bazı komşuları tarafından Katar’ a süren ablukaya rağmen, dünyanın en büyük havayolu kargo şirketi ve bu yılki performansını kutluyor.
IATA istatistiklerine göre, geçen yıl Qatar Cargo, trafiği yıllık% 0,5 artarak 12,7 milyar yük tonu km’ye ulaştığı ve rakiplerinin çoğunun düşüş kaydettiği 2018’de ikinci sırada yer alarak dünyanın en büyük kargo havayolu şirketi oldu.
Bu, Katar’ın BAE Dubai , Bahreyn, Suudi Arabistan ve Mısır‘dan – diğerlerinin yanı sıra – abluka altında olmasına rağmen, ülkenin terörizmi desteklediği iddiasıyla son üç yıldır başarılı oldu. Bu, ablukaya katılan ülkelerin hava sahasına girme yasağını da içeriyordu.
Havayolu şirketi, koronavirüs salgınına rağmen kargo pazarındaki payının son üç ay içinde artmaya devam ettiğini söyledi.
Qatar Cargo, geçtiğimiz günlerde Covid-19’dan etkilenen bölgelere yaklaşık 200.000 ton tıbbi ve yardım nakliyesi taşımak için hükümetler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalıştığını söyledi.
Taşıyıcı ayrıca kısa süre önce ağına 30 yeni varış noktası ekleyerek, planlanan kargo uçuşlarında ve yolcu uçağının karnında küresel olarak kargo taşımasını sağladı.
Qatar Airways Cargo, 2019 yılında havayolu işi ve esnek bir hava kargo lideri olarak yeteneklerini kanıtlayan Hamad Uluslararası Havalimanı (HIA) merkezi için sayısız ödülün alındığını vurguladı. Bunun ışığında “inovasyon, müşteri odaklılık ve hizmet mükemmelliği” göstermeye devam ediyor.
Qatar Airways Group CEO’su Akbar Al Baker: “Birkaç yıl önce yapılan bir test oldu ama Qatar Airways ülkemizi her zaman dürüst bir şekilde temsil etmeye devam edecek ve ülkemizin bayrağını dünya çapında gururla uçuracak.
“Sağlam iş planlamamız, kriz karşısında hızlı hareketlerimiz, müşteri odaklı çözümlerimiz ve kendini adamış personelimiz, eşi görülmemiş iki havacılık etkinliği karşısında başarılı olmamızı sağladı.
“Qatar Airways Group, ulus gibi, onun esnek ve güçlü olduğunu temsil ediyor.”